top of page

Pavel Šturm

Režisér, herec a šéf

Pavel vyrostl v okolí Třebenic a Lovosic na skautingu, kytaře a knížkách. Ve třetí dekádě života propadl fonetice, filmu a divadlu. Točí krátké filmy, ale v hlavě nosí opusy epických rozměrů. Píše, skládá hudbu, nic nedokončuje.

O režisérech se traduje řada mýtů. „Despotický tyran, co z herců sedře kůži.“ „Puntičkář, co se zuby nehty drží svého mistrovského plánu.“ Zpátky k realitě. Je samozřejmě pravda, že na divadle je každý pes, jiná ves, a někdo tomu zkrátka musí dát řád. Jelikož je divadlo především stres, režisér ho musí z těch svých oveček sejmout, aniž by jim však umetal cestičku a vodil je za ručičku. Jen tu a tam něco upřesnit, korigovat, vyladit. Herci jsou kupodivu normální lidé, nedočkaví, výsledek by chtěli hned.

Je třeba je neustále uklidňovat, povzbuzovat – někdy i ošálit. Hlavní pravidlo režiséra: svůj záměr nesmí nikomu jen tak vyklopit! Hezky oklikou. Aby si herci mysleli, že na to vlastně přišli sami...

A proč to všechno? Aby si pak v ústraní režisérské kukaně mohl mnout ruce, jak to všechno jede vlastně samo a hladce. A že už ho nikdo nepotřebuje.

V ten moment začne vymýšlet novou hru...

Pavel Šturm
bottom of page