top of page

We currently have two comedies ready for you, "The Curse of the Jade Scorpion" by Woody Allen and "Reform" by Šárka Pichrtová. Both shows are always packed, both on stage and in the auditorium, so don't hesitate to come and see!

What can you do?look forward to soon 

Vstupenky
800x600 PLAZA.png

Neil Simon: Apartmá v hotelu Plaza

 

Tři páry, tři příběhy, jeden hotelový pokoj a směšnost krize středního věku. Všudypřítomné hořké tóny jsou přebaleny brilantním slovním humorem - ať už se Karen pokouší vzkřísit vykolejené manželství se Samem, bohémský hollywoodský producent Jesse svádí svou dávnou školní lásku Muriel nebo se Roy s Normou dobývají do koupelny, kam se v den svatby zamkla jejich dcera. Smějte se jim! Ale až v některé situaci poznáte sami sebe, zasmějete se o to upřímněji.

HRAJÍ: O. Bojková, A. Gregor, J. Issa, J. Darebný, Z. Volínová, J. Volín, K. Hrubá/M. Pinkava, 

M. Mařík, M. Ondruch

SCÉNÁŘ: Neil Simon

REŽIE: Pavel Šturm

Kdy 

Neděle  9. 6. 2024 | 19:30

Kde 

Divadlo Debut,

Boleslavova 13, Nusle, Praha 4

Plaza
ProkletiNefritovehoSkorpiona-5401_edited.jpg

Curse of the Jade Scorpion (Woody Allen)

Woody Allen's magical conversational comedy set in a 1940s New York insurance company brings fun, suspense and romance. The magical duet between a genius insurance man and an assertive female colleague who "threatens his position in the state" takes on grotesque proportions when, under the influence of the Jade Scorpion, CW Briggs begins to investigate himself in a seemingly flawless crime.

 

PLAYERS: A. Gregor, O. Bojková, M. Mařík, J. Volín, J. Lelek, J. Darebný, M. Ondruch, K. Hrubá, I. Šebová

MUSIC: D. Le Cam

DIRECTOR: Pavel Šturm

When 

Autumn 2022 dates will be specified

Where 

Theater Na Pradle,

Besední 3, Malá Strana, Prague 1

Škorpión
Reforma - Teatritis - web (9 of 48).jpg

Reform (Šárka Pichrtová)

 

The cup has overflowed and the Czech student population decides to emigrate en masse for a better one... Who will save the Czech education system? Original comedy full of   language humor, absurd situations and unexpected solutions to problems. During the preparation of the reform, the new collides with the old, incompetence bubbles up at all levels.

PLAYERS: O. Bojková, J. Darebný, A. Gregor, K. Hrubá, J. Lelek, M. Mařík, Z. Nuc, M. Ondruch, P. Šturm, J. Volín, Z. Volínová

SCENARIO: Šárka Pichrtová

DIRECTOR: Pavel Šturm

When 

Autumn 2022 dates will be specified

Where 

Theater Na Pradle,

Besední 3, Malá Strana, Prague 1

Reforma
bottom of page